Wczytuję dane...
Dlaczego warto polubić skandynawskie wnętrza?

Skandynawskie wnętrza

Styl skandynawski to więcej niż modny sposób wykańczania wnętrz. Wyposażenie rodem ze Szwecji czy Finlandii (choć geograficznie Finlandia do Skandynawii nie należy) ma kilka ważnych atutów, za które można je pokochać, albo przynajmniej dać mu szansę. Oto ich omówienie.



Jasne wnętrza


jasne wnętrze skandynawskie

Jedną z podstawowych cech stylu skandynawskiego są jasne wykończenia. Oczywiście dziś na rynku dostępne są też różne warianty tego stylu i nie w każdym ta zasada jest zachowana, natomiast nie ma wątpliwości, że najbardziej podstawowa opcja to białe wykończenia ścian i meble w stylu skandynaskim. Ze względów praktycznych drewno czasem zastępuje się laminatami i podobnymi materiałami, ale nawet wtedy dominują jasne kolory. To ważne, ponieważ większość Polskich mieszkań, a nawet domów, jest dość ciemna. Deweloperzy, próbując z każdej piędzi ziemi wycisnąć maksymalne dochody, wznoszą budynki tak blisko siebie, jak to tylko możliwe, a z przyczyn zupełnie niezrozumiałych często dodatkowo decydują się na zostawienie okien nie od strony południowej, tylko północnej, gdzie światła i tak jest niewiele. O ile mieszkańcy wyższych kondygnacji czasem mogą jeszcze cieszyć się światłem dziennym, o tyle już na parterze zwykle jest to niemożliwe.

Jasne wnętrze w żadnym razie nie zastępuje dobrego oświetlenia i nie jest lekarstwem na nieprzemyślane lub po prostu złe projekty architektoniczne, natomiast może ułatwić życie w takich mieszkaniach – wbrew pozorom sama zmiana mebli na jaśniejsze może optycznie rozjaśnić pokój, czyniąc go przyjemniejszym miejscem do życia.


Styl skandynawski jest tani

Założenie nieco ryzykowne, jeśli wziąć pod uwagę oferty niektórych sklepów internetowych, ale w gruncie rzeczy skandynawskie wykończenia są tak proste i wykonuje się je z tak tanich materiałów, że nawet ceny ze sklepów Ikea, które tę konwencję spopularyzowały, wydają się dość wysokie. Proste meble o spartańskich kształtach, wykonane z taniego, bo sosnowego drewna albo jeszcze tańszego laminatu to rozwiązanie doskonałe dla wszystkich, którzy chcą mieszkać ładnie, ale nie wydawać na wyposażenie zbyt dużych pieniędzy. Fakt, że w stylu skandynawskim praktycznie brak jest dodatkowych elementów dekoracyjnych i bibelotów dodatkowo czyni remont tańszym. Na pewne ustępstwa w tej sprawie oczywiście czasem można, a nawet warto pójść, ale zasadniczo podstawowe elementy wyposażenia wnętrza powinny być dość tanie.

Tanio zmienia się też styl skandynawski w bardziej indywidualne kompozycje – inny bieżnik na stół czy zwyczajne papierowe serwetki, które kosztują 5 złotych za opakowanie 10 sztuk pozwalają zamienić skandynawską surowość w nieco bardziej kolorowy i pogodny styl w kilka minut. Kwestią dyskusyjną jest, czy tak zmodyfikowane wnętrze można jeszcze określić mianem skandynawskiego, ale bezsprzecznie jest to zabieg prosty, tani i skuteczny.


To wnętrze przyjazne alergikom

Zamiłowanie do bogato zdobionych mebli, zestawu pamiątek na półce i grubych dywanów to podstawowa przyczyna nasilającej się alergii. Przy najszczerszych chęciach w takich wnętrzach nie można utrzymać poziomu czystości, który zapewniłby wysoki komfort osobom z alergią na kurz lub roztocza. Styl skandynawski oczywiście w żaden sposób alergii nie leczy, natomiast prostota tej koncepcji dekoracyjnej sprawia, że można łatwo wnętrze sprzątnąć, zetrzeć kurz z dużych i płaskich powierzchni, zamienić dywan o długim runie na prostą wykładzinę lub łatwe do umycia panele. W tym przypadku także często można sobie pozwolić na pewien kompromis, ale już sam fakt, że w oryginalnym stylu skandynawskim nie wiesza się firanek na okna, sprawia, że ilość unoszącego się w powietrzu kurzu może spaść nawet o 20%, a to tylko dzięki eliminacji jednego elementu.

Taka prostota sprzyja w ogóle utrzymaniu porządku, co docenią wszyscy, również osoby niemające alergii. Czyste wnętrze jest zawsze przyjazne, a nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że nie każda koncepcja dekoracyjna pozwala z równą łatwością usunąć uciążliwy kurz choćby tylko z powierzchni mebli. W prawidłowo urządzonym mieszkaniu w stylu skandynawskim kurz może zbierać się chyba tylko na liściach roślin domowych.


Styl skandynawski jest uniwersalny

wnętrze skandynawskie

Z jednej strony – osoby, które chciałyby kupić wyposażenie skandynawskie, nie mają z tym żadnego problemu, bo dzięki modzie na tę koncepcję wnętrzarską w wielu sklepach pojawiły się warianty i odmiany poszczególnych elementów wyposażenia, dzięki którym każde wnętrze, bez szczególnie wielkiego wysiłku można zamienić w plus-minus skandynawskie, ale mające własny, unikalny charakter. Po drugie, i to ważniejszy argument, styl skandynawski jest uniwersalny do tego stopnia, że pewne elementy wyposażenia można zastosować niemal w każdym pomieszczeniu: prosty wózek z półkami zastąpi jednocześnie szafkę przy biurku, szafkę łazienkową albo stolik kawowy. Pewnie – nie w każdej z tych ról będzie idealny, ale w każdej się sprawdzi. Takich przykładów jest więcej, a wynika to z faktu, że klasyczne wnętrza skandynawskie były podzielone raczej na części funkcjonalne, a nie pomieszczenia – przy stole nie tylko jedzono, ale i pracowano, a łazienka często oddzielona była nie drzwiami, ale przepierzeniem. W podobny sposób dzielono też duże izby na mniejsze „pokoje”: aneks kuchenny, wydzielona z salonu sypialnia i podobne koncepcje to właśnie w dużej mierze wkład Skandynawów. Oczywiście przy takim podejściu meble nie miały tak specyficznego charakteru, jak w polskich dworkach, gdzie każdemu pomieszczeniu przypisywano inną, odrębną funkcję.


Styl skandynawski jest wieczny

Zużyć może się stół, łóżko, mogą się zniszczyć tapety, ale styl skandynawski jest tak prostym, tak podstawowym i logicznym podejściem do dekoracji wnętrz, że nie może stracić na ważności. W przeciwieństwie do stylów, które są po prostu modne, u podstawy skandynawskiej koncepcji wyposażenia wnętrz leży pewna idea: wnętrze ma być proste, funkcjonalne i tanie. Styl skandynawski jest stylem wiejskim, powstałym na słabo zaludnionych – dziś powiedzielibyśmy, że słabo ucywilizowanych – terenach, gdzie funkcja zawsze była stawiana przed prezencją. Zgoda – dziś w wielu przypadkach styl skandynawski zmieniono tak, żeby był sposobem na wykazanie zamożności, ale to nie jest oryginalne założenie. Prostota – zarówno funkcjonalna, jak i techniczna – tego stylu jest nieprzemijająca. To oznacza, że nigdy nie nastaną czasy, w których nie da się kupić mebli pasujących do pomieszczenia albo takie, kiedy styl skandynawski będzie niemodny – rzeczy podstawowe nie ulegają modzie, więc nie mogą się zdezaktualizować.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dasz szansę stylowi skandynawskiemu. To nie jest zimne i nieprzychylne wyposażenie wnętrza. Pomyśl o nim raczej jako pewnym szablonie funkcjonalnym – estetycznie możesz każde wnętrze w dość dużym zakresie zmieniać, ponieważ tym stylem nie rządzi moda, tylko indywidualne podejście do kwestii wygody. Kupując meble skandynawskie dostajesz pewnego rodzaju ramy, natomiast to, co w owych ramach się zmieści i jak je wykorzystasz, to już kwestia zupełnie dowolna. Najgorsze, co może się stać to fakt, że wnętrze będzie daleko odbiegało od ideału stylu skandynawskiego, niemniej dalej będzie wygodne i praktyczne.