Wczytuję dane...

Narodziny skandynawskiego stylu

Mniej mebli, więcej osobowości.


Europa, jeszcze kilka lat wcześniej mieszkająca we wnętrzach pełnych przepychu, zapadająca się w pluszowych fotelach i gęsto drapowanych zasłonach, zderzyła się podczas II wojny światowej z okrutną, surową rzeczywistością. Kiedy więc w 1947 roku powojenny świat dążył do ładu, w Mediolanie, w muzeum La Triennale di Milano, kraje Skandynawii pokazały poprzez design swój sposób na życie. Prosta linia, surowość skąpana w naturalnym świetle, minimalizm, były dla Europy objawieniem. W zamian za dyktatorski styl Bauhausu, mieszkańcy zobaczyli styl demokratyczny, naturalny, intymny, skupiony na domu i rodzinie.

Stół w stylu skandynawskim

Biały stół na krzyżakach w stylu skandynawskim/ fot. meblarnia.com.pl



Po sukcesie skandynawskiej wystawy w Mediolanie nadszedł czas na Londyn. W 1951 otwarto wystawę Design for Living, poświęconą skandynawskiemu designowi. Później przez trzy lata, pomiędzy 1954 a 1957 rokiem, przez 24 duże miasta Ameryki Północnej przewinęła się wystawa „Design in Scandynavia”, która pokazała Amerykanom i Kanadyjczykom jak żyć po wojnie. Pod koniec lat 50-tych skandynawskie meble i dodatki były już powszechnie dostępne w sklepach. Ich popularność stopniowo gasła pod koniec lat 60-tych, ale wraz z pojawiającym się falami kryzysu finansowego na świecie, od lat 90-tych skandynawski styl ponownie wraca do łask.


Sposób na niedrogą, praktyczną aranżację domu, która nie odbiera osobowości jego domownikom, dobrze podsumował szwedzki projektant Josef Frank:
„Dom nie musi być szczegółowo zaplanowany. Po prostu ułóż go z kawałków, które kochają domownicy”.



Dom w stylu skandynawskim łączy:

1. Czyste linie. Mniej, znaczy więcej.
2. Naturalne oświetlenie. Duże okna, lustra odbijające światło.
3. Neutralne kolory
4. Funkcjonalność przestrzeni
5. Naturalne tekstury
6. Kominki (na długie zimy na Północy Europy)

Biała obudowa na kominek/ fot. meblarnia.com.pl


W Polsce bardzo dobrze odnajduje się we wnętrzach skandynawski styl. Nowe pokolenie chce odciąć się od wszechobecnego brązu w rodzinnych domach – biel i skandynawskie meble są naturalną alternatywą. Co więcej, funkcjonalną, prostą i trwałą. Inwestycja w białe meble jest również praktyczna – biały kolor łatwo wkomponować w różnokolorowe dodatki, w przeciwieństwie do brązu, który często jest obecny w mieszkaniu w różnych odcieniach. Biel jest uniwersalna, jedna i łatwo odnajdzie w każdym warunkach.


Nasze propozycje:

Biały stolik skandynawski Mari

Biała komoda Scandi Lili

Biała biblioteczka North Vintage

Komoda Scandi Brit

Biurko w stylu skadynawskim Larson