W poszukiwaniu idealnej szafki pod telewizor
szafka pod telewizor
Odkąd telewizor zawisł na ścianie mamy nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni pod sprzętem rtv.
Telewizor to nadal jeden z podstawowych urządzeń w polskich domach. Według GUS tylko 3,2 procent Polaków nie ma telewizora. Pozostali stają przed aranżacyjnym wyzwaniem – jak zorganizować przestrzeń, aby kupiona szafka pod telewizor nie wyglądała jak postawiona za karę pod ścianą?
Syndrom „pierwszego rzędu”
Jeśli telewizor ma być postawiony na szafce, możliwości aranżacji są ograniczone, gdyż musimy dostosować wysokość szafki do poziomu oczu, które będą w niego spoglądać, odległości i kąta. Aby oglądać telewizję bez męczenia oczu, należy patrzeć na ekran wprost, a najlepiej lekko w dół. Postawienie telewizora zbyt wysoko skutkuje zadzieraniem głowy i po pewnym czasie bólem w karku. Kolejnym wyzwaniem jest wielkość telewizora. Do małego pomieszczenia wystarczy, aby telewizor miał 32 cale. Im większa przekątna, tym obraz powinien być oglądany z większej odległości. Ekran 32" wymaga ustawienia odległości od 2,5 do 4 metrów. Większy ekran, np. 46 cali, jest rekomendowany do dużych pomieszczeń, które pozwalają na oglądanie telewizji z dystansu, minimum 3,5 metra.
Szafka rtv z dębowym blatem Fryderyka/ fot. meblarnia.com.pl
Nie opłaca się kupować dużego telewizora do pomieszczenia, który nie zagwarantuje oglądania ulubionych filmów z komfortowej odległości. Chyba że lubimy siadać w pierwszym rzędzie w kinie.
Jaka szafka pod telewizor?
W przypadku telewizora zawieszonego na ścianie, wolną przestrzeń pod telewizorem możemy wykorzystać właściwie do dowolnych celów, gdyż nie obowiązuje nas już schemat szafki pod telewizor z wyciętymi otworami na przewody. W zależności od długości ściany i towarzystwa innych mebli lub elementów dekoracyjnych, możemy postawić długą komodę, która będzie służyć do ekspozycji elementów dekoracyjnych.
Drewniany stolik RTV Julianna/ fot. meblarnia.com.pl
Aby odciągnąć uwagę od wyłączonego ekranu, można kupić przeszkloną szafkę. Niska, a długa witryna pod telewizor skutecznie odciągnie uwagę od tego, co nie dzieje się powyżej, na ścianie. W witrynie możemy wyeksponować książki, suszone kwiaty, flakony z barwionego szkła. Biała witryna nie narzuca się kolorem, gdyż jej zawartość, przemyślanie dobrana, stanowi dekorację, którą można sezonowo zmieniać.
Niska witryna w stylu wiktoriańskim/ meblarnia.com.pl
Niektóre osoby preferują postawienie telewizora na szafce. Pozwala to na większą rotację ekranu, co jest dobrym rozwiązaniem w większych pomieszczeniach. Wysokość szafki pod telewizorem jest uzależniona od wysokości fotela czy sofy, z której będzie oglądana telewizja, zatem nie można stwierdzić, że istnieje typowa szafka pod tv, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dlatego preferencje dotyczące szafek pod telewizor są różnorodne.
Jedni uważają, że najlepsza jest wysoka szafka pod tv, część osób wybiera meble pod telewizor, kierując się kolorem i stylem (tak, nadal szafka rtv biała jest częstym zakupem). Jeśli meble z katalogu nie spełniają oczekiwań, szafka pod telewizor na zamówienie otwiera nieograniczone pole do działania. Scenariusz komody zostanie przygotowany przy współpracy z projektantem mebli, a reżyserią zajmie się stolarnia. To będzie bardzo dobry film.