Wczytuję dane...

komoda skandynawska

Jak komoda, to tylko skandynawska!


Miłośnicy stylowych wnętrz sakochali się w stylu skandynawskim. Tęsknie patrzymy w kierunku północy, oczyma wyobraźni widząc stylowe wnętrza skandynawskie. Temperaturę podnoszą, mimo chłodnej aury Północy, publikacje w czasopismach wnętrzarskich oraz na łamach blogów. Oglądanie zdjęć wnętrz w stylu skandynawskim uzależnia tak bardzo, że teraz chyba każdy chce mieć mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim. A jeśli mamy na tyle szczęścia, by mieć dom w stylu skandynawskim, możemy czuć się władcami dobrego stylu.


Ale zejdźmy na ziemię. Styl skandynawski we wnętrzach jest piękny, pod warunkiem że jest funkcjonalny. I mimo iż Meblarnia produkuje meble, to cały czas pamiętamy o tym, że meble mają służyć ludziom, a nie my meblom. Dlatego produkujemy meble w stylu skandynawskim na zamówienie, aby mieć pewność, że stylowo urządzony dom naprawdę będzie cieszył jego domowników, a nie był wyłącznie estetyczna ucztą.


Jak rozpocząć przygodę z aranżacją domu inspirowaną Skandynawią? Przeanalizowaliśmy trendy w kierunku najbardziej popularnych mebli w stylu skandynawskim i na pierwszym miejscu, z ogromną przewagą, znalazła się komoda. I to ona jest najczęściej pierwszym zakupem do stylowego wnętrza.


Jak wygląda komoda w stylu skandynawskim?


Styl skandynawski nie jest określony w żadnej „księdze stylu”, zatem nie istnieją ścisłe ramy pozwalające jednoznacznie określić czy dana komoda spełnia warunki kwalifikujące ją do grona mebli w stylu skandynawskim. Można jednak zauważyć powtarzalne cechy, które pojawiają się u komód w skandynawskim stylu:


1. Biały kolor, naturalny kolor, lub ich połączenia


Komoda w stylu skandynawskim jest najczęściej biała. Bryła mebla może być w całości pokryta kolorem (wykończenie matowe lub rzadziej spotykane – na wysoki połysk), lub tylko wybrane elementy.

Często spotykane połączenia to: naturalny blat- białe fronty.


Innym połączeniem jest komoda z naturalnym blatem i nóżkami, a frontem pokrytym kolorem.


Ciekawym połączeniem jest pokrycie kolorem wybranych części frontu komody, np. tylko frontów szafek, przy pozostawieniu frontów szuflad lub półek w naturalnym kolorze.



Czasem zdarza się, że komoda w stylu skandynawskim jest pokryta w całości lub częściowo innym kolorem. Spotykane są szarości oraz kontrastowe kolory, np. odcienie żółtego.



2. Oszczędne zdobienia


Skandynawska komoda ma stylistykę zbliżoną do surowego klimatu Północy. Dlatego próżno w skandynawskich meblach szukać rzeźbionych uchwytów, dekoracyjnych frezowań. A jeśli zdobienia się pojawiają, to albo nawiązujące do natury, albo jako odciągnięcie uwagi od pełnej bryły komody, bez nóżek. W skandynawskich komodach nie spotkamy również ozdobnego frezowania cokołu, które możemy spotkać w białych komodach w stylu skandynawskim.

Komoda z dębowym blatem

Biała komoda w stylu skandynawskim z dębowym blatem/ fot. meblarnia.com.pl



3. Na nóżkach lub na płasko


Można zauważyć, że meble w stylu skandynawskim, szczególnie skandynawskie komody, są dostępne w formie bryły o płaskiej podstawie lub na toczonych nóżkach.


Komoda w stylu skandynawskim bez nóżek wyglądem przypomina tradycyjną komodę. Sposób wykończenia frontów może podkreślić jej prostą budowę lub złagodzić bryłę poprzez montaż przykuwających uwagę uchwytów.

Komoda skandynawska, biała, North/ fot. meblarnia.com.pl



Popularnym meblem jest komoda w stylu scandi brit, inspirowana meblami z lat 50-70 tych. Komoda skandynawska w tym stylu wyróżnia się prostą linią, geometrycznym kształtem, lekkością bryły. To designerski minimalizm na toczonych nóżkach, którzy jest dobrze znany miłośnikom polskich mebli z tego samego okresu. Tylko że w zamian politury na wysoki połysk mamy biały kolor lub naturalny kolor drewna.

Komoda w stylu skandynawskim brit/ fot. meblarnia.com.pl


Popularność komody na nóżkach można przypisać efektowi bumerangu. Obecnie istnieje w Polsce moda na przedmioty z lat 50-70., szczególnie widoczna u pokolenia 30-latków. Starsze pokolenie kojarzy komody na nóżkach z normalnością. Nowe pokolenie widzi w smukłych komodach powiew świeżości. I słusznie – czas na zmianę warty.