Wczytuję dane...

Jak urządzić domową biblioteczkę?

regał biblioteczny

Każdy wielbiciel słowa pisanego zna uczucie ciągłego głodu nowych wrażeń, doznań i przeżyć, jakie zapewniają książki. W dobie wszechogarniającej sieci, w której dosłownie wszystko można znaleźć i wszystko dostępne jest na wyciągnięcie ręki coraz więcej osób docenia luksus obcowania z literaturą w papierowym, tradycyjnym wydaniu. Niestety wypada uczciwie przyznać, że tomiki poezji, stosy bestsellerów czy literatury fachowej potrafią w równym stopniu fascynować jak i irytować swoich właścicieli. Nie da się ukryć, iż książki wnoszą w Nasze życie wiele pozytywnych emocji, zabierając jednocześnie część przestrzeni życiowej. Mole książkowe nigdy nie poprzestają na jednej książce. W ten prosty sposób z jednego tomiku robi się kilka, z jednego egzemplarza – cała kolekcja. Niełatwo jest zapanować nad nałogiem kupowania i gromadzenia książek, dlatego warto zapanować nad księgozbiorami w zupełnie inny sposób. Jak zapewne się domyślacie dzisiaj poszukamy sposobów jak stworzyć niewielką lub całkiem obszerną domową biblioteczkę.


Po pierwsze trzeba zastanowić się gdzie umiejscowić regały biblioteczne. Oczywiście znakomitą opcją byłoby gdybyśmy mogli wygospodarować w Naszym domu całe, odrębne pomieszczenie na bibliotekę. Bądźmy jednak realistami i spróbujmy znaleźć, również alternatywę dla osób, które dysponują trochę mniejszymi możliwościami lokalowymi. Domowa biblioteka to nie koniecznie osobne pomieszczenie, istotne jest to, aby dostrzec potencjał, czasem niewielkiej wolnej przestrzeni, w której stylowe regały biblioteczne okażą się strzałem w dziesiątkę. Biblioteczka domowa może stanąć zarówno w sypialni, salonie, przedpokoju czy gabinecie. Jeżeli wystarczy wam fantazji to może to być również niewielki kącik pod schodami i czy sprytnie zaaranżowana wnęka, którą zawsze staraliście się sprytnie zamaskować.


Jak już wybierzemy miejsce to warto zastanowić się czy stawiamy na klasykę, nowoczesność czy może pójdziemy w kierunku retro. Stylistyka jest już zupełnie dowolną kwestią. Niebanalnym rozwiązaniem są zarówno biblioteczki w stylu nowoczesnym jak i biblioteczki drewniane w stylu rustykalnym czy też białe biblioteczki w stylu retro. Stylistyka zależy już tylko od Was i od Waszego osobistego wyczucia gustu i upodobania. Należałoby pamiętać, iż książki same w sobie są na tyle kolorowe i różnorodne, że regał, na którym chcemy je wyeksponować wcale nie musi być bardzo ekstrawagancki czy przyciągający wzrok. Nęcącą ideą jest, zatem biel, która rozświetla, ale nie przytłacza, jest ciekawym tłem, ale nie odciąga uwagi od istoty sprawy, czyli księgozbioru. Godne uwagi są białe regały biblioteczne np. do salonu. Biała biblioteczka w salonie to niemal gwarancja sukcesu. Stylowa wysoka biblioteczka to dużo miejsca do wykorzystania. Atrakcyjną alternatywą jest również biblioteczka na wymiar. Jest to mebel, który można dostosować nawet do najdziwniejszej lokalizacji, tworząc unikalną zabudowę biblioteczną.


Jeżeli wszystkie wolne ściany macie już zajęte i nie znajdziecie nawet centymetra pustej przestrzeni to możecie zdecydować się na wolnostojącą biblioteczkę, będącą swego rodzaju przepierzeniem, ażurową ścianką. Wolnostojący biały regał na książki jest nietuzinkową receptą do niewielkich pomieszczeń, z których chcemy wydzielić osobne strefy np. do nauki, do pracy czy też oddzielić np. część rekreacyjną salonu od części jadalnianej.


Jak widzicie możliwości aranżacji domowej biblioteczki są wręcz ogromne. Jak często powtarzam jedynym ograniczeniem może stać się tylko Wasza wyobraźnia. I nie istotne czy Waszym wyborem jest biblioteczka w stylu skandynawskim, biała biblioteczka w stylu prowansalskim czy dystyngowana biblioteczka w stylu angielskim. Ważne, ze stworzycie miejsce, w którym zaszyjecie się z ulubioną książką i będziecie mogli bez reszty oddać się przyjemności czytania.