loadingimg

Wczytuję dane...
Shabby chic - "Nowoczesne retro "

Meble Shabby Chic

Shabby Chic to styl aranżacji wnętrz charakteryzujący się zestawieniem nowych, lecz specjalnie postarzanych, popękanych, niedomalowanych mebli i autentycznie starych, zniszczonych przez czas, gdzie wyraźnie widoczne są znaczne ubytki. Termin ten po raz pierwszy został użyty przez Rachel Ashwell, która skrupulatnie opisuje go w swojej książce. W dosłownym tłumaczeniu oznacza on "stary szyk". Jak sama nazwa wskazuje głównym elementem są stare lub stylizowane meble vintage.


W historycznym odniesieniu Shabby Chic wykształcił się, jako elegancki i szykowny styl, który stał się opozycją do słodkiego popularnego stylu tzw. POP Victoriańskiego. Pełny rozkwit nastąpił w latach 90 dwudziestego wieku, gdzie szczególną uwagą cieszył się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, m.in. w Los Angeles czy San Francisco.

Styl Shabby Chic kusi miłośników swoim niebywałym urokiem retro. Jest to ukłon w stronę odległych czasów, gdzie finezyjne bryły, zachwycały swoim wdziękiem i prostotą. W aktualnym odniesieniu styl ten określają aranżację nowymi stylizowanymi meblami z zachowaniem ideałów retro, lub też starymi meblami, na których zostało odbite piętno czasu. Przede wszystkim istotne jest podkreślenie charakteru retro, poprzez wybór odpowiednich mebli i dodatków. W stylu Shabby Chic podstawą jest odpowiedni kształt i malowanie mebla. Przede wszystkim bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego charakteru. W praktyce meble te powinny zawierać kilka różnych warstw lakieru i farb, przy czym te pierwsze powinny być widoczne na tle kolejnych. Jest to niezwykle istotny element w tworzeniu jak i wyborze mebli. Uzyskujemy tym samym naturalny efekt zniszczonego mebla, który na przestrzeni lat był odnawiany i kilkukrotnie odmalowywany. By uzyskać kompletny efekt postarzenia mebli wykorzystuje się liczne przetarcia, spękania, obdarcia, niedomalowania itd. Kolorystyka Shabby Chic niejako nawiązuje do stylu prowansalskiego. Dominują pastelowe, jasne półcienie, łamana biel, wyblakłe róże, delikatny błękit, subtelny beż czy też wyblakłe i stłumione szarości, czernie i brązy. Kolorystyka mocno inspirowana jest śródziemnomorską kulturą Grecji, Toskanii i Prowansji.

Dopełnieniem stylu będą wszechobecne motywy różane czy też ogólniej kwiatowe, znajdujące swoje odniesienie na koszach i wazonach, pudełeczkach, pojemniczkach itp. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie motywu na krzesłach w jadalni czy wygodnym fotelu w salonie. Konieczne dla podkreślenia charakteru będzie obecność starych koronek, haftów czy ornamentów na różnych rodzajach tkanin. Mile wdziane będą sygnowane pościele, obrusy czy poduszki dodające wyjątkowego znaczenia w odniesieniu do całości. Przytulny nastrój wnętrza często nazywany jest Cottage Style ( styl wiejski). Shabby Chic to odniesienie do chaosu, krzykliwej i burzliwej nowoczesności, czy przesadzonego designu. Subtelny i elegancki urok postarzanych wnętrz pozwoli stworzyć miejsce, w którym zatrzymasz czas i urokliwie możesz cieszyć się chwilą. 
Tagi: shabby chic,meblarnia.com.pl, internetowy sklep meblowy, meble, bielone, subtelne, białe meble, postarzane, przecierane, bielone, designerskie, pastelowe meble, stary styl mebli, meble retro, w stylu prowansalskim, meble na zamówienie, prowansalskie meble, białe meble stylowe, pastelowe meble, stylizowane na stare, babcine, prowansalskie meble, meble vintageData dodania: 2015-05-08 15:22:47