Jak wybrać stół?
Stoł do jadalni
Przy porannej kawie jak zwykle odruchowo spojrzałam w kalendarz. Właściwie robię to zawsze i nigdy nie wzbudza to we mnie szczególnych emocji. Jednak tym razem zwyczajnie zwątpiłam. Jakbym do tej pory nie miała świadomości, że jest już połowa grudnia i dosłownie za moment będą Święta. Nie żeby nie napawało mnie to radością. O nie! Nic z tych rzeczy!! Jednak świadomość, że ten czas tak galopuje, trochę mnie przeraża. Ale właściwie do rzeczy, bo trochę zboczyłam z tematu. Święta kojarzą mi się z miłą rodzinną atmosferą i wspólnym biesiadowaniem przy stole. Dlatego dzisiaj postanowiłam się z Wami podzielić kilkoma uwagami na temat mebla, przy którym, każdy z Nas w te święta zapewne zasiądzie a mianowicie - kilka słów o stole.
Jeśli mam być szczera to powiem Wam, że stół, jako mebel to dość ciężki temat. Jest to mebel z pozoru bardzo prosty i ogólnodostępny, jednakże warto przed jego zakupem dobrze się zastanowić i przemyśleć kilka kwestii. Wybór tego mebla jest o tyle ciężki, że oferta na rynku przyprawia dosłownie o zawrót głowy. Ciężko jest się zdecydować czy interesują Nas: drewniane stoły, stoły z dębowym blatem, czy też stoły dębowe w całości. Niestety materiał, z którego wykonane są te meble to nie jedyne kryterium wyboru. Jak już zdecydujemy, że chcemy np. masywny stół dębowy lub stół drewniany? To zaczyna się kolejny schodek a mianowicie, w jakim stylu ma być owy stół? I tutaj znowu mamy niezliczone opcje do wyboru: stoły klasyczne, stoły w stylu skandynawskim, stoły w stylu prowansalskim itd. Itp. Jednym słowem wybór stołu to nie lada wyczyn. Mam, zatem dla Was kilka wskazówek jak wybrać stół i nie zwariować:)
Po pierwsze pomyśl czy szukasz stołu do kuchni, salonu czy jadalni?
Niby prosta rzecz a może wiele ułatwić. Głównie, dlatego, iż do kuchni warto wybrać: mały stół, stół okrągły, okrągły stół na jednej nodze czy też stół z opcją dosunięcia do ściany. Ważne jest, aby nie zajmował niepotrzebnie dużej przestrzeni, a jednocześnie był praktyczny i funkcjonalny. Do jadalni warto kupić stół obszerny, przy którym wygodnie można posiedzieć z rodziną celebrując wspólne posiłki. Natomiast do salonu najlepszą opcją jest stół rozkładany, który, na co dzień nie zajmie zbyt dużo miejsca a w razie potrzeby i wizyty gości swobodnie można go powiększyć.
Po drugie zastanów się czy kupujesz mebel na chwile, czy chcesz żeby ci posłużył na lata?
Stoły wykonywane są w tej chwili z tak różnych materiałów począwszy od szkła poprzez metal na drewnie skończywszy, że naprawdę jest, nad czym pomyśleć. Ja osobiście jestem zwolenniczką klasyki, czyli stołu z drewna. Dla mnie najlepszy stół to stół drewniany a najlepiej stół z dębowym blatem.
Po trzecie z przemyśl jak kolor i jaki typ wykończenia mebla byłby dla ciebie najodpowiedniejszy?
Bardzo modne są teraz stoły białe, ale wiadomo, że ze względów praktycznych czy estetycznych nie są to meble dla każdego. Ale już np. stół z białymi nogami i dębowym blatem w bezbarwnym kolorze znajduje bardzo dużą rzeszę odbiorców. Ważne jest, aby dobrze dobrać odpowiedni sposób impregnacji stołu. I tutaj kluczowym kryterium jest to czy lubimy jak ktoś zrobi Nam mebel i my czerpiemy tylko przyjemność z jego użytkowania? Czy też lubimy sami, co jakiś czas pomachać pędzlem, coś odnowić coś poprawić itd.? Jeśli jesteśmy zwolennikami pierwszej opcji to zdecydowanie powinnyśmy wybrać stół lakierowany, z którym nic nigdy nie trzeba robić? Jeśli natomiast mamy zacięcie stolarza czy Zosi Samosi to spokojnie możemy pokusić się o stół impregnowany olejem, olejowoskiem czy woskiem. Może to wykończenie nie jest tak idealne jak lakier, gdyż co pewnien czas nalezy je ponawiać, ale na pewno daje swoim zwolennikom wiele satysfakcji.
Po czwarte skalkuluj jak duży stół potrzebujesz i czy krzesła, które masz lub, które wybierzesz, będą do stołu pasować rozmiarem?
Wymiar stołu jest niezwykle istoty zwłaszcza ze względu na późniejszy komfort jego użytkowników. Przyjmuje się, bowiem, iż na jedną osobę przy stole powinno być minimum 50 cm wolnej przestrzeni. Ważne jest również, aby krzesła nie były zbyt szerokie i z łatwością chowały się pod stołem, ale tego nikomu nie trzeba tłumaczyć.
Jeśli odpowiednio wcześniej przemyślicie kilka powyższych kwestii to wybór konkretnego modelu będzie tylko przyjemnością. Ja pozwolę sobie jeszcze na jedną małą dygresję i korzystając z okazji chciałabym Wam życzyć zdrowych, pogodnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, gdyż nie ważne, przy jakim stole, ale ważne, z kim tak na prawdę je celebrujemy. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzy meblarnia.com.pl
Tagi: stoły w stylu prowansalskim, meble do jadalni prowansalskie, meble do jadalni w stylu prowansalskim, stolik w małej kuchni, okrągłe stoły, meble do jadalni w stylu skandynawskim, Jadalnia w stylu angielskim, stoły z dębowym blatem, Jadalnia w stylu retro, stoły do jadalni rozkładane, masywny drewniany stół, stół dębowy, Jadalnie w stylu skandynawskim, Jadalnie w stylu retro, Jadalnia w stylu prowansalskim, Jadalnia w stylu skandynawskim, Jadalnia prowansalska, białe stoły, stoły do salonu, Jadalnie w stylu prowansalskim, stoły w stylu skandynawskim, Jadalnie w stylu angielskim, Jadalnie w stylu prowansalskim, Jadalnie prowansalskie, jadalnia w stylu rustykalnym,