Wczytuję dane...
Drewno bukowe i drewno dębowe - czyli szlachetne drewno


Buk
zwyczajny jest jednym z najstarszych gatunków drzewnych występujących w europie. Noszący miano króla drzew liściastych, swoje zastosowanie miał już w czasach średniowiecza, co ciekawe w dużej mierze przyczynił się do powstania druku, opracowanego przez Gutenberga. Drewno to posiada długą i bogatą historię. Dzięki swojej rozpowszechnionej formie posiada zastosowanie w ponad 250 sposobach produkcyjnych i przemysłowych.  W ogólnej opinii stosuje sie takie określenia jak „buk rdzeniowy”, „buk biały”. Pierwsze odnosi się do specyficznej formy obróbki drewna, kolorowej części rdzenia tak by uzyskać oryginalny wygląd szczególnie podkreślonych regularnych słojów. Buk biały natomiast to drzewo spokrewnione z brzozą, w istocie nienależący do rodziny buków.  Charakteryzuje się niezwykle trwałą, twardą i solidną strukturą.
 

Drewno bukowe

jest trwałe, twarde, solidne i jednocześnie elastyczne w obróbce (istnieje jednak wiele sprzecznych opinii na ten temat). Dlatego zastosowanie bukowiny wykorzystuje się do produkcji mebli i parkietów. Szczególnie wdzięczne okazuje się przy produkcji mebli, ze względu na swoją twardą i zbitą strukturę.
 

Niezwykle efektownie prezentują się bukowe meble ze względu na jasną, bladawo - żółtą lub rzadziej spotykaną czerwonawo - brązową (podobne do drewna parowanego) barwę. Dodatkowo dla tego rodzaju drewna występują prążki i ciemniejsze plamki podkreślające specyficzny wyraz i charakter.
 

Podobnym, lecz odmiennym w swej urodzie drewnem jest dąb. Dąb utożsamiany jest z niezwykłą siłą, długowiecznością i wytrzymałością.  Występuje już od ponad 65 mln. lat na naszej planecie, z czego w Polsce spotykamy tylko 6 z 200 gatunków. W przemyśle wykorzystywane są tylko trzy gatunki, takie jak dąb szypułkowy, bezszypułkowy oraz dąb czerwony. Dębina jest materiałem wymagającym umiejętnego i starannego suszenia, zachowanie takich działań przeciwdziała powstawaniu pęknięć i odkształceń. Tym samym pozwala na zachowanie idealnej struktury drewna. Również kontakt ze związkami żelaza może powodować odbarwienia, co spowodowane jest sporą ilością garbników powstałych w strukturze drewna dębowego. Powszechnie wyznacznikiem twardości drewna jest rozmiar słojów, im większe i szersze tym dębina jest twardsza, idealnie nadająca się do zastosowań w życiu codziennym.
 

Charakterystyczne dla dębu jest występowanie dużej ilości prostych słojów, różnej wielkości, w nieregularnym rozmieszczeniu. Drewno to jest również twarde, ciężkie, odporne na kurczenie i działanie wody. Wielką zaletą drewna dębowego jest łatwa podatność obróbce, dlatego jest tak wdzięcznym materiałem stosowanym w zakładach meblarskich i stolarskich wykonujących ogólno powszechne usługi. Powszechnie dęba stosuje się do produkcji blatów do stołów i innych mebli. W naszym sklepie znajduje się między innymi dębowa konsola.

drewno bukowe

Naturalne piękno drewna, podkreślone odpowiednimi ekologicznymi lakierami i farbami czy olejami trafia nawet w najbardziej wyrafinowane gusta. Wytrzymałość, szlachetny charakter i wdzięczna forma sprawiają, że grupa zadowolonych klientów ciągle się powiększa. Coraz więcej osób szuka w meblach odzwierciedlenia niezniszczalnych przedmiotów, które przez bardzo długi okres czasu nie zmienią swojej formy, przy czym nie wymagają ingerencji osób trzecich by poprawić, jakość. Wysoka odporność na zużycie, czyli nieodzowny element działania czasu jest jedną z głównych zalet dębowych blatów oferowanych przez sklep meblarnia.com.pl Dębowe blaty zupełnie odmienią każde wnętrze, sprawiając przyjemność wizualną jak i zadowolenie płynące z niezwykłej wytrzymałości i niezmiennej formy.