Wczytuję dane...
SPOSOBY IMPREGNACJI DREWNA - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY ŚRODEK STOSOWANY DO IMPREGNACJI DREWNA ?

Impregnacja drewnianych mebli.

Meble z prawdziwego drewna cieszą się niezwykłym powodzeniem wśród ludzi ceniących sobie luksus i wygodę. Producenci przykładają nie tylko uwagę na oryginalność i wyraz ogólny mebli. Istotną kwestię stanowi impregnacja drewna, dbałość by pryzmat czasu nie wpłynął negatywnie na idealną strukturę drewna. Istnieje wiele różnych sposobów impregnacji, począwszy od olejów, poprzez wosk kończąc na szerokiej gamie lakierów. Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli ? Na jaki wariant się zdecydować ?

 

Drewno Olejowane.

Olejowanie zyskuje coraz szerszą popularność wśród sposobów impregnacji drewna. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż oleje stanowią naturalną i ekologiczna alternatywę do wszechobecnych lakierów. Idealnie sprawują się w połączeniu z wysoko wyselekcjonowanym drewnem, użytym do produkcji mebli. Olej stosowany do impregnacji drewna przedostaje się do struktury drewna, nie zatyka porów jednocześnie ułatwia jego oddychanie. Perfekcyjnie uwydatnia piękno drewna, nadaje mu naturalny połysk, podkreśla estetyczne aspekty takie jak słoje czy unikalny kolor.  Meble impregnowane olejami szykownie i stylowo starzeją się, uzyskując szlachetny wygląd.  Bez wątpienia dużą zaletą jest trwałość powłoki olejowanej, możliwość miejscowej renowacji, bez konieczności ingerencji w strukturę drewna. Jako minus należy wskazać konieczność ponawiania impregnacji olejem w trakcie użytkowania mebla. Powierzchnia zaolejowana nie łuszczy się,  posiada właściwości antystatyczne, nie elektryzuje i przyciąga mniej kurzu.

 

Drewno lakierowanie.

Lakier to ciekły produkt zawierający zwykle syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny. Chroni drewno przed słońcem i wodą. Technika lakierowania polega na pokryciu drewnianych mebli lakierem, następnie odparowywany jest rozpuszczalnik i powstaje przeźroczysta, bądź kryjąca powłoka ochronna i dekoracyjna. Lakierowanie jest ogólnie znaną i cenioną formą impregnacji drewnianych mebli. Jednak istotną wadą drewna lakierowanego jest krótka żywotność oraz powstające pęknięcia lakieru, dlatego zachodzi potrzeba częstszej renowacji. NA drewnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się lakiery przeźroczyste nie kryjące. W przypadku lakierów kryjących np. białych, ecru czy szarości dodatkowo mogą pojawiać się przebarwienia czy rysy na lakierze, gdyż drewno to naturalny materiał. Drewno z natury pracuje, zatem należy przyznać, iż lakiery kryjące na drewnie to nie do końca trafione rozwiązanie.

 

Drewno malowanie.

Mowa o najczęściej stosowanej formie impregnacji i dekoracji drewnianych mebli. By uzyskać najlepszy możliwy efekt sięga sie po takie formy techniczne jak czyszczenie, szlifowanie czy polerowanie drewniana. Farby do malowania drewnianych powierzchni produkowane są na bazie rozpuszczalników akrylowych lub rozpuszczalników alkaidowych.

 

Do wyboru mamy:

-  impregnaty koloryzujące, które oprócz właściwości zabezpieczających, nadają drewnu wybrany kolor,

- bejce nadają powierzchni wybrany kolor, wzmocnione powinny być jednak dodatkową wierzchnią warstwą lakieru,

 - lakierobejce zabezpieczające i dekorujące jednocześnie pielęgnowaną powierzchnię,

- farby kryjące.

 

Bez wątpienia jest to najbardziej rozpowszechniona technika wśród producentów mebli. Indywidualne gusta klientów sprawiają, że producenci oferują każdy kolor farby. Takim przykładem jest uniwersalny i ogólnodostępny wzornik RAL.

 

Drewno woskowane.

Technika ta swój rozkwit datuje na okres XVIII wieku. Wosk pozostawia powierzchnie spatynowaną, przy czym uzyskany z polerowania połysk jest dobitnie delikatny, subtelny i satynowy. Wosk stosowany do impregnacji drewna będzie też bardziej odporny na, skutecznie wypełni pory drewna (stąd też najczęściej stosowany był do mebli z drewna dębowego, bardzo porowatego), podkreśli usłojenie i uwydatni naturalny kolor starego drewna. Ważną kwestią jest możliwość wykończenia wosku mebli które były wcześniej impregnowane farbą, olejem czy lakierem. Natomiast tylko woskowane powierzchnie nie przyjmują kolejnych warstw innych preparatów. Należy pamiętać, że każdy rodzaj drewna inaczej reaguje na woskowanie, dlatego niezbędna jest konsultacja z producentem w celu uzyskania zakładanego efektu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo gotowych wosków w paście, na bazie naturalnego wosku pszczelego, bezbarwne, z delikatnym kolorem lub zupełnie koloryzujące.

 

Drewno politurowanie.

Jest to równie stara technika, która swoje tradycje szerzyła w okresie baroku. Politura, pozyskiwana z szelaku – naturalnej żywicy, mocno ożywia drewno tworząc na nim błyszcząca, czystą powłokę. Jest to skomplikowana technika, wymagająca cierpliwości, spokoju i energii, gdyż nie wystarczy pojedyncza warstwa. Meble politurowane idealnie odmienią każde wnętrze i  bez wątpienia będą przykuwały uwagę odbiorców, tworząc subtelny i przytulny klimat.

 

Na co zwrócić uwagę?

Od indywidualnych wymagań i oczekiwań będzie zależał wybór wykończenia drewna. Należy szczególnie zwrócić uwagę na to co oferuje producent, w jakim stopniu jest w stanie uzyskać oczekiwany efekt. Nie zawsze piękne wiąże się z wygodą dlatego warto zaufać takim producentom jak sklep meblarnia.com.pl Wieloletnie doświadczenie sprawia, że każda technika dopracowana jest do perfekcji, dzięki czemu meble będą spełniać każde wymagania.