Wczytuję dane...

Jaki wybrać blat stołu?

Jaki wybrać blat stołu?

Lity dębowy, fornirowany, a może MDF?


Jaki wybrać blat

Podczas kupowania stołu czy biurka, poza wymiarami czy ceną, należy zwrócić uwagę na rodzaj blatu. Z uwagi na intensywne użytkowanie wierzchniej części mebla, sposób wykonania blatu oraz zastosowane materiały mają wpływ na jego żywotność i walory estetyczne. Dlatego w Meblarni istnieje możliwość wybrania rodzaju blatu.


Blat dębowy, lity, klejony z długich listew


Blat jest klejony z długich, dębowych listew. Otrzymujemy symetryczny efekt tradycyjnego blatu.

Stół prowansalski

Rozkładany stół w stylu angielskim Malis/ fot. meblarnia.com.pl


Blat dębowy, lity, z desek

Tradycyjny blat, z dębowych desek, nieklejony, a podbijany poprzeczną listwą od dołu. W efekcie tradycyjnego łączenia desek, miejsca styku desek są wyraźnie widoczne. W przeciwieństwie do blatu klejonego, deski blatu tradycyjnego mogą mieć różną szerokość.  

Drewniany stół Amadeusz

Drewniany stół Amadeusz/ fot. meblarnia.com.pl


Blat dębowy, lity, klejony metodą mikrowczep

Blat jest klejony z krótszych, dębowych listew, od 25-75 cm, klejone co 4,5 cm. Efekt wizualny jest bardziej zróżnicowany. W przypadku mebli, których blat jest długi, metoda mikrowczep czyni blat odporniejszym na odkształcenia.

fot. P. Agata Moździerz

Dlatego ta metoda jest również stosowana na podłogi.

Blat mikrowczep

Jaka jest różnica pomiędzy blatem klejonym z desek, a blatem klejonym metodą mikrowczep:



Blat fornirowany


Blat powstaje poprzez oklejenie płyty fornirem, warstwą naturalnego, dębowego drewna. Jest on wykończony lakierem, aby zwiększyć jego trwałość i podnieść walory estetyczne. Blaty fornirowane dostępne są w różnych opcjach kolorystycznych.



Blat lakierowany na kolor kryjący

Blat lakierowany


Gładki blat, idealnie biały, lub w innym kolorze, powstaje poprzez pokrycie wysokiej jakości płyty MDF kryjącym kolorem.



Wybór idealnego blatu na stół


Każdy rodzaj blatu sprawdza się w domowym użytkowaniu, ale można między nimi dostrzec różnice.


Blaty lite cechuje urok naturalnego drewna, który jest doceniany przez miłośników np. wnętrz w stylu skandynawskim. Można w nich dostrzec poszukiwane, urokliwe niedoskonałości. Blat może być wykończony olejowoskiem, woskiem twardym olejnym, olejem lub lakierem, co nada całości efektu luksusu. Uwaga: z uwagi na właściwości naturalnego drewna, na którego  kolor i skład wpływa wiele czynników, ostateczny kolor blatów może się różnić od wzornika.

Naturalny blat
Ciemną stroną litych blatów jest wpływ warunków atmosferycznych na jego wygląd. Jak każde drewno, lity blat również „pracuje”. Można dostrzec wpływ wilgotności powietrza i temperatury (lity blat nie powinien być używany w pobliżu kominków czy kaloryferów). Poza tym, naturalne przebarwienia nie dla każdego są docenianą niedoskonałością.



Blat lakierowany jest niezwykle trwały. Trudno uwierzyć, że są one wykonywane z płyty MDF, która często jest oceniana jako mało atrakcyjna. Tymczasem wysokiej jakości płyta MDF pozwala na uzyskanie perfekcyjnie gładkiej powierzchni mebla, bez widocznych łączeń. Brak pęknięć, przebarwień, sęków, negatywnego wpływu warunków atmosferycznych.

Biały blat lakierowany

Dodatkowo mamy możliwość uzyskania efektu naturalnego drewna oraz perfekcyjnej bieli. Jedyną wadą jest brak możliwości stosowania oleju czy olejowosku – blat za to jest wykończony ekologicznym lakierem.


Blat fornirowany pozwala na rozkładanie stołu bez konieczności przechowywania kładek. Blat nie reaguje na wilgoć i warunki atmosferyczne (może stać bok kominka, kaloryfera bez ryzyka odkształcenia). Blat ma wyraźny rysunek drewna, z dużymi, rozłożystymi słojami.  W przeciwieństwie to blatów dębowych litych, których barwę można zmienić poprzez zmianę wosku, oraz poddać renowacji, kolor blatu fornirowanego jest stały, a w przypadku uszkodzenia trudno go odnowić.