Wczytuję dane...

Zgrabne nogi to podstawa mebla

Toczone nogi, ścięte, ludwikowskie. Ich styl wpływa na wygląd mebla.


Meble z nóżkami dodają lekkości wnętrzu, nie zagracając przestrzeni jednolitą bryłą. Stoły, krzesła, fotele, stoliki nocne oraz komody, to meble, u których są najczęściej spotykane nogi. Co więcej, nogi dyktują styl mebla. Bo wystarczy wymienić nogi u stołu, by mebel zmienił swój styl.


Gięte nogi

Finezyjnie wygięte nogi to jedna z cech wyróżniających mebli w stylu francuskim. Nogi gięte są również nazywane jako nogi Ludwik, lub nogi ludwikowskie. Mebel z nogami ludwikowskimi ma gorących zwolenników jak i przeciwników.


Krzesło ludwikowskie


Fotel ludwik to nadal gorący przedmiot pożądania miłośników stylowych wnętrz, nawiązujących aranżacją do stylu francuskiego, prowansalskiego oraz shabby chic. W zależności od stylizacji fotel ludwikowski można być w ciemnych, klasycznych barwach, jasnych, w prowansalskim stylu, lub przecierane. Obicie fotela również wiele wnosi do stylu. Do wyboru mamy dużą ilość tkanin obiciowych: w jednolitym kolorze, kwiatowe w paski.

Mnogość opcji pozwala na stworzenie swojego ulubionego krzesła ludwikowskiego. Najczęściej fotel ten stawiany w towarzystwie toaletki, sekretarzyka lub w stylizowanej jadalni.


Rzadko odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach – jego nogi zbyt mocno stoją w przeszłości.


Stół z giętymi nogami


Stół zgrabnie dygający nóżką daje duże możliwości aranżacyjne.


Większe stoły odnajdują się nawet w nowoczesnej jadalni, a ludwikowski stolik kawowy nie gryzie się ze współczesną sofą o stylizacyjną palmę pierwszeństwa.

DREWNIANY STOLIK W STYLU LUDWIKOWSKIM LUKAS/ fot. meblarnia.com.pl


Łagodne wejście giętych nóg stołu do wnętrza jest związane z istnieniem blatu, który wygląda tak samo niemalże we wszystkich stołach, bez względu na styl. Łatwiej jest dopasować mebel, u którego tylko nogi zdradzają rodowód.


Nogi toczone

Krągłe, beczkowate, napuchnięte w kostkach lub łydkach nogi są uważane za atrakcyjne, pod warunkiem że dotyczą mebli.

ROZKŁADANY SZARY STÓŁ DO JADALNI KARDAMON/ fot. meblarnia.com.pl


Toczone nogi odnajdują się w każdych warunkach – są ponadczasowe. Mnogość rodzajów toczonych nóżek zachęca do meblarskich eksperymentów. Spotykamy klasyczny stół z toczonymi nogami, krzesła na toczonych nogach a nawet komody na krótkich, pękatych nóżkach.

A jeśli ktoś lubi łóżko na wysokich nóżkach, i w nim można zamontować krągłe nóżki.

Białe łóżko na toczonych nogach

BIAŁE ŁÓŻKO LUSI/ fot. meblarnia.com.pl


Łóżko w stylu prowansalskim

BIAŁE ŁÓŻKO W STYLU PROWANSALSKIM ELIZA/ fot. meblarnia.com.pl


Stół na toczonych nogach

Jeden z najbardziej spotykanych modeli stołu, najczęściej wstawiany do jadalni. W ciemnej oprawie odnajdzie się w nowoczesnym domu. Jasne modele brylują w stylizowanych wnętrzach, najczęściej w stylu prowansalskim.

ROZKŁADANY STÓŁ DO JADALNI KARDAMON/ fot. meblarnia.com.pl


Wśród krzeseł toczone nogi są mniej popularne. Najczęściej krzesła na toczonych nogach są spotykane w minimalistycznej wersji, lekko zaznaczone, aby optycznie nie obciążać bryły.


Nogi kanelowane


Finezyjne, pionowe żłobienia nóg wywodzą się z okresu Ludwika XVI. W tych czasach zwrócono uwagę na antyk oraz architektoniczny podział mebla. Meble z tego okresu dokładnie przestrzegały pionowego podziału za pomocą podpór, oraz poziomego, za pomocą profili. Nogi, pilastry i obramienia były kanelowane.
Obecnie rzadko spotykane się meble z kanelowanymi nogami, a wiedza na ich temat nie jest powszechna.

Nogi kanelowane

Jest jednak szansa, że kiedyś kanelowane nogi staną się popularne. Wszak lubimy odkrywać na nowo stylowe rozwiązania.