Wczytuję dane...

Konsola na salonach

stolik przyścienny

Kiedyś była bez nóg, przytwierdzona do ściany. Ale odkąd zyskała nogi, zaczęła pojawiać się w wielu miejscach domu.


Pod koniec XVII wieku i przez całe kolejne stulecie konsola była obowiązkowym meblem w rezydencjach i pałacach. Jej rodowód jest trudny w ustaleniu, ale prawdopodobnie równolegle pojawiła się w meblach francuskich i włoskich.


Konsole były pierwotnie niewielkimi stołami w kształcie półksiężyca, przymocowanymi do ściany. Aby konsola wyglądała jak samodzielnie stojący mebel, z przodu były montowane nogi. Z czasem konsola dążyła coraz bardziej do samodzielności, by w końcu oderwać się od ściany i stanąć na własnych nogach. To, co zostało zachowane, to jej kształt – nadal trzymano się formy półksiężyca lub małego prostokąta, który obecnie jest dominujący.



Do czego służy konsola w domu?


Konsola w nowoczesnym wydaniu to może mieć formą niskiego stołu, o wydłużonym blacie. Spotykane są również wysokie konsole, ale już o mniejszym, kwadratowym blacie. W kobiecych pomieszczeniach konsola przybiera kształt toaletki, z okrągłym lustrem.

Biała konsola toaletka Elizabet/ fot. meblarnia.com.pl



Aranżacja konsoli w domu jest podyktowana potrzebami pomieszczenia. Mała konsola do przedpokoju jest najczęściej wstawiana w celu dekoracji pomieszczenia. Na jej blacie są ustawianie kwiaty, a jeśli mamy konsolę z szufladami, to przy okazji przechowamy w niej klucze, latarkę czy korespondencję.

Konsola z szufladami Herman/ fot. meblarnia.com.pl



Wstawiana duża konsola do salonu ma okazję stać się duszą towarzystwa. Goście, którzy odejdą od stołu, znajdą na niej podręczny bufet oraz miejsce na postawienie drinków. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli meble wypoczynkowe nie są dostawione do ściany, jest postawienie konsoli za sofą. Dzięki temu możemy urozmaicić przestrzeń oraz przy okazji oderwać uwagę od pleców sofy, które nie mają walorów dekoracyjnych.


Aby zapobiec dosuwaniu sofy do ściany, a tym samym jej ocieraniu, można postawić konsolę pomiędzy sofą a ścianą. Uzyskamy tym samym dodatkowe miejsce do umieszczenia książek czy lampy.


Dość popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie konsoli jako szafka pod telewizor. Należy jednak uprzednio zastanowić się nad ukryciem przewodów, gdyż drewniana konsola nie daje wielu możliwości na ich zamaskowanie.

Drewniana konsola Juliana/ fot. meblarnia.com.pl



Czy konsola drewniana jest nadal popularna?


Pomimo traktowania konsoli do celów użytkowych, nadal powinna pełnić głównie dekoracyjną funkcję. Konsola wnosi do domu harmonię, wymusza konieczność zachowania właściwej proporcji otoczenia, czystości przestrzeni i kultury wnętrza. Wybór materiału, z jakiego jest wykonana konsola, jest podyktowany stylem pomieszczenia.


Często poszukujemy konsole drewniane, które nawiązują do tradycyjnych form mebla. Dostępne w sprzedaży stylowe konsole są wykonane z nowoczesnych materiałów, które zapewniają długą żywotność mebla. W ich formie można odnaleźć inspirację stylem ludwikowskim czy rzadziej spotykanym – włoskim. Styl włoski konsoli charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i rzeźbieniami. Konsola w stylu ludwikowskim ma gięte nogi, połączone belką nośną lub półką.

Konsola w stylu ludwikowskim Marietta/ fot. meblarnia.com.pl


W nowoczesnych domach coraz śmielej wkracza konsola w stylu skandynawskim. Biała, o oszczędnych zdobieniach, najczęściej jest stawiania w przedpokoju oraz sypialni, jako szafka nocna.



Przyszłość konsoli jest niezagrożona, gdyż mebel odnajduje się w kolejnych, zaskakujących rolach. Coraz mniej dziwi wstawiana konsola do łazienki, lub pokryta odważnym kolorem, np. czarnym. Zapowiada się, że konsola będzie czarnym koniem stylowego wnętrza.

Więcej inspiracji